fbpx

3 najważniejsze wskazówki, aby Twój biznes przetrwał

Nie ulega wątpliwości, że obecna sytuacja związana z epidemią koronawirusa dostarcza nam sporych wyzwań w sferze biznesowej. Jak bowiem utrzymać działalność, gdy rynek został tak bardzo zachwiany ? Jak stawić czoło kryzysowi ? Jakich błędów nie popełnić?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą własne firmy borykają się obecnie z takimi samymi problemami, niezależnie od branży. Przede wszystkim jest to: brak zawierania nowych kontraktów i brak możliwości spotkań na żywo, co często jest nieodzowne w  prowadzonych negocjacjach, kończących się finalnie przedłużeniem kontraktu bądź podpisaniem nowego. 

Co gorsza, problemy będą się namnażać – zwłaszcza  w branży produkcyjnej,  z uwagi na brak możliwości dotrzymania warunków kontraktu, spowodowanych brakiem komponentów, niezbędnych do zakończenia produkcji lub montażu. A w końcu… Pojawi się również problem z zatorami płatniczymi, które to nie zawsze nawet muszą wynikać z ogłoszonej pandemii.

W tak niepewnych czasach, posiadanie dobrego doradcy podatkowego, księgowej oraz zaufanych prawników, może zaważyć na szansach utrzymania się na rynku, zminimalizowania przyszłych szkód, a w ostateczności, po ustąpieniu kryzysu, na stabilnym rozwoju przedsiębiorstwa.

Poniżej trzy najważniejsze wskazówki, jak zminimalizować straty wynikające z obostrzeń nałożonych na przedsiębiorców, ale też pracowników oraz resztę społeczeństwa.

1. Zasada zachowania płynności finansowej przez zminimalizowanie zatorów płatniczych.

Oczywiście najistotniejsze jest zachowanie szeroko rozumianej płynności finansowej. Badanie koncernu finansowego JP Morgan na 600 tys. małych firm wykazało, że tylko 25% firm ma bufor gotówki na kolejne dwa miesiące. Oznacza to, że aż 75% małych firm po dwóch miesiącach straci płynność finansową. 

Zabezpieczenie środków na prowadzenie działalności jest kluczowe i pozwoli przetrwać kryzys. Niejednokrotnie będzie to wymagało podjęcia trudnych decyzji, np. w postaci cięcia kosztów, takich jak:

– zmniejszenia liczby pracowników, 

– negocjacji warunków umów zmierzających do obniżenia stawek, np. czynszu najmu, a w    ostateczności próby znalezienia tańszych dostawców, 

– wstrzymania się z nowymi inwestycjami, 

– wycofania się z zakupu lub leasingu dóbr zbędnych np. nowy samochód, 

– renegocjacji lub wręcz zawieszenia spłat kredytów bankowych.

Groźba utraty płynności finansowej w wielu przypadkach, biorąc pod uwagę, że sytuacja zaskoczyła nie tylko nas, może wynikać również z braku dokonywanych płatności przez naszych kontrahentów. 

Dlatego ważnym elementem jest wprowadzenie bieżącego monitoringu należności oraz bezwzględności przestrzegania jego egzekwowania. W wielu przypadkach, zwłaszcza u sprawdzonych kontrahentów, wydaje się istotne doprowadzenie do podpisania porozumienia spłaty w postaci ugody, będącego jednocześnie uznaniem długu, przerywającym bieg przedawnienia. W przypadku większości firm, wewnętrzny sposób czuwania nad terminową spłatą zobowiązań dłużników jest wykonywany w sposób chaotyczny, powodując jednocześnie nierzadko przedawnienie dochodzonych roszczeń. 

2.Zasada elastyczności

Drugą ważną kwestią jest dostosowanie się do zmian. W myśl maksymy: „Gdy wszystko się zmienia, zmień wszystko”, musimy przede wszystkim zastanowić się, jak sytuacja w kraju i na świecie wpłynie na nas, na naszą rzeczywistość, na nasz biznes, a następnie, jak zmienić podejście do prowadzenia naszej firmy. Świat nie stanął w miejscu, choć rzeczywiście zwolnił, a ludzie, którzy stoją za swoimi przedsiębiorstwami będą potrzebować Twojej  pomocy nadal, lecz możliwe, że w zakresie innym niż dotychczas. Właśnie teraz należy podjąć próbę przeorganizowania swojego profilu działalności w oparciu o możliwości i bieżące potrzeby kontrahentów.

Uwaga: W związku z nowelizacją ustawy: „Prawo upadłościowe z dnia 24 marca 2020 roku” weszły w życie istotne zmiany w odniesieniu do m.in. upadłości konsumenckiej, ale też upadłości  przedsiębiorców, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. W wyniku nowelizacji przepisów uzyskanie statusu upadłego stanie się dużo bardziej osiągalne, (pod kątem finansowym oraz formalnym) niż dotychczas. 

3.Zasada  – #zostańwdomu, działaj w sieci

W dobie „domówek”, akcji #zostańwdomu, nasze życie przenosi się do sieci. Pracujemy zdalnie, wirtualnie spotykamy się z naszą rodziną, znajomymi. Wielu z nas pracuje w domu, robi stąd zakupy przez Internet. Nawet obrzędy religijne winniśmy przeżywać w domu, nie w świątyni. Zamiast na siłowni, ćwiczymy w zaciszu domowym. Sytuacja niejako wymusza na nas przeniesienie działalności do sieci. 

Spotkania z klientami możesz poprowadzić poprzez wideokonferencję – już teraz zadbaj o odpowiednie narzędzia. Oczywiście podstawa to dobrze prowadzona strona internetowa oraz profil na portalu społecznościowym. Relacje live, webinary, publikacja materiałów branżowych są świetną okazją do zaprezentowania naszej wiedzy i doświadczenia, zdobycia zaufania nowych osób także a może przede wszystkim, nowych partnerów biznesowych.

Podsumowując, w obliczu kryzysu nie można poddać się wszechogarniającej panice. Najważniejsze jest teraz zachowanie płynności finansowej, a następnie dostosowanie się do zmian i rozpoczęcie działalności w sieci. Jeżeli jednak Państwa przedsiębiorstwo ucierpiało w ramach kryzysu, a zastanawiacie się Państwo co dalej, serdecznie zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Prawną FORTIS: www.kancelariafortis.pl 

Kancelaria FORTIS działa na rodzimym rynku od ponad 25 lat. Obsługując na stałe ponad 100 partnerów biznesowych, jest w stanie w wielu sytuacjach doradzić, nie tylko w dziedzinie prawnej, ale także, posiadając obszerną wiedzę i doświadczenie biznesowe, służyć pomocą także w wielu aspektach pozaprawnych. 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[]